Epigastrik Herni (Göbeküstü Fıtığı)

Epigastrik Herni (Göbeküstü Fıtığı)

 

Epigastrik Herni Nedir?

Epigastrik Herni karın duvarının epigastrik bölgesinde yani göbekten yaklaşık 5-10 cm üst kısımda ortaya çıkan fıtık çeşididir. Genellikle yağ veya bağırsak içeren çıkıntıyla karakterizedir.

 

Epigastrik Herni Tedavisi

Tedavisi cerrahidir. Açık veya laparoskopik yöntem ile tedavi edilebilir. Cerrahi müdahalede amaç fıtığı onarmak ve zayıf bölgeyi kapatmaktır. Bu amaçla halk arasında yama olarak bilinen prostetik materyallerle destek sağlanır. 

 

Epigastrik Herni Belirtileri ve Tanısı

Epigastrik fıtıklar, genellikle belirgin bir şişlik şeklinde kendini gösterir. Ara ara ağrı olabilir. Genellikle yemek yedikten sonra, uzun yürüyüşlerden ve spordan sonra veya ağır yük kaldırdıktan sonra şikayetler artabilir. Tanısı fizik muayene ile kolayca konulabilir. Şüpheli vakalarda tanı koymak için ultrason veya bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. 

 

Epigastrik Herni Risk Faktörleri

Genellikle yetişkinlerde görülür ve genetik yatkınlık, aşırı kilo, hamilelik, ağır kaldırma ve karın bölgesine alınan travmalar sonucu oluşur. 

 

Epigastrik Herni Komplikasyonları

Epigastrik fıtıklar genellikle ciddi komplikasyonlara sebep olmaz. Ancak tedavi edilmezse büyüyebilirler. Tedavi edilmemiş fıtıklar potansiyel olarak tüm fıtıklar için geçerli olan strangülasyon (boğulma) riskini taşıyabilir. 

 

Epigastrik Herni İçin Alınabilecek Önlemler

Aşırı yük kaldırmaktan veya ağır iş yapmaktan kaçınılmalı, ağır sporlardan kaçınılmalı, kronik öksürük ve kabızlık gibi problemler varsa çözülmeli, obezite için tedavi görerek zayıflanmalı.

 

Önceki BlogTüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)
Sonraki BlogParastomal Herni (Karın Ön Duvarı Fıtığı)