Kesi Fıtığı

Kesi Fıtığı

 

 

Kesi Fıtığı Nedir?

Kesi yeri fıtıkları ameliyat kesilerinin olduğu yerde oluşan fıtıklara verilen isimdir. Tıbbi litaratürde insizyonel herni olarak kullanılır. Cerrahi teknik yetersizliğine, yara enfeksiyonuna ya da hastaya ait yara iyileşmesine bozacak etkenlere (obezite, şeker hastalığı, kortizon kullanımı, kronik akciğer hastalığı) bağlı olarak gelişebilir. Her 100 karın ameliyatının 10-15’inden sonra geliştiği bilinmektedir. Her tip kesiden sonra ortaya çıkabilirler. Son dönemlerde laparaskopik ameliyatların artmasına bağlı trokar yerinde de herniler nadir de olsa görülmektedir.

 

Kesi Fıtığı Belirtileri?

Kesi yerinde bombeleşme, ağrı, yanma gibi şikayetlere sebep olabilir. Eğer fıtıkta boğulma olursa bulantı, safralı kusma, kabızlık, karında şişkinlik gibi semptomlara sebep olabilir.

 

Kesi Fıtığı Ameliyatı

Kesi yeri fıtığında tedavi ameliyattır. Ameliyatta ya primer olarak kapatma ya da sentetik yamalarla kapatma teknikleri kullanılabilir. En mükemmel ameliyatlardan sonra bile %20’ler civarında nüks etmeler görülebilir. Son yıllarda kesi yeri fıtığı tamirinde laparaskopik ameliyatlarda artmaktadır. Yapılan bazı çalışmalar laparaskopik yöntemde nüks oranlarının açık yönteme göre daha az olduğunu göstermektedir.

 

Sizlerden gelen sıkça soruları Doç. Dr. Osman Civil cevaplıyor…

Kesi fıtığı belirtileri nedir?

Kesi yeri fıtıklarında Eski kesi yerinde şişlik ve ağrı, ayakta durmakla, ıkınmakla, öksürmekle artan ve sırt üstü yatmakla kaybolan şişlik gibi bulgular olabilir.

 

Kesi fıtığı ağrı yapar mı?

Özellikle karın içi basınç artışına sebep olan durumlarda kesi yeri fıtıklarında ağrı olabilir. Bazı fıtıklarda gündelik hayatta bile karın içi organların fıtık içinde olmasına bağlı sürekli ağrı olabilmektedir. 

 

Kesi fıtığı ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Özellikle ameliyattan sonraki erken dönemde yara yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik ve ısı artışı gibi bulgular olursa hekimine başvurması çok önemlidir. 

 

Kesi fıtığı ameliyatı olmazsam ne olur?

Kesi yeri fıtıklarında tek tedavi yöntemi ameliyatla tamirdir. Eğer ameliyat olunmazsa fıtıkların büyümesi kaçınılmazdır. Fıtık içinde özellikle bağırsakların sıkışıp boğulması hayati tehlike arz eden sağlık problemlerine sebep olabilir. 

 

Kesi fıtığı ameliyatı riskleri?

Kesi yeri fıtıklarının büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Kesi yeri fıtığının büyüklüğü ne kadar fazla ise ameliyat ve ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyon oranları o derece artmaktadır. 

 

Kesi fıtığı korsesi nedir?

Kesi yeri fıtığına özel bir korse yoktur. Standart batın korseleri fıtığa bağlı estetik bozukluğu düzeltmek için kullanılabilir. Ameliyat sonrası dönemde yara yeri iyileşme dönemide korseler kullanılabilir.

 

Önceki BlogTüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)
Sonraki BlogKasık Fıtığı