Kolorektal Kanserlerden Koruyucu Faktörler

Kolorektal Kanserlerden Koruyucu Faktörler

 

Başlıca Kolorektal Kanserlerden Koruyucu Faktörler

Yapılan bazı çalışmalarda kolorektal kanser riskinin azalması ile ilgili birçok faktör ortaya konulmuştur. Bunlar arasında düzenli fiziksel aktivite, diyet, aspirin veya nonsteroidal anti inflamatuar ilaçların kullanılması ve menopoz sonrası kadınların hormon replasman tedavisi alması yer alır. Kolorektal kanserlerden koruyucu faktörler arasında başlıca düzenli fiziksel aktivite, diyet, folik asit, folat, vitamin b6 kullanılması yer alır. 

 

Kolorektal Kanserlerden Koruyucu Faktörler Nelerdir?

Fiziksel Aktivite: Önemli gözlemsel veriler veya incelemeler sonucu düzenli fiziksel aktivitenin kolorektal kanserlerden korunma ile ilişkili olduğu ortaya konulmuştur. 

Diyet: Meyve ve sebzelerden zengin diyet, lifli gıdalar ve nişasta gibi yiyeceklerin tüketilmesi kolorektal kanser riskini azaltmaktadır.

Folik Asit ve Folat: Folat gıdada bulunan vitaminin doğal şeklidir. Folik asit ve folat tüketimi kolorektal kanser riskinde azalmayla ilişkilidir. Yapılan birçok çalışmada folatın kolonda dahil olmak üzere birçok dokuda kanser patogenezini inhibe ettiği gösterilmiştir. 

Vitamin B6 (Piridoksin): Normalden daha fazla vitamin B6 alımı azalmış kolorektal kanser riski ile ilişkilidir. 

Kalsiyum ve Süt Ürünleri: Kalsiyum ve süt ürünlerinin tüketimi de kolorektal kanserler için koruyucu faktörlerdir. Ayrıca d vitamini, magnezyum, sarımsak, kahve tüketimi ve balık tüketimi de kolorektal kanser riskini azaltan diğer etmenlerdir. Yine ayrıca aspirin ve nonsteroid anti inflamatuar ilaçlar, sulindac veya erlotinip kadınlarda horman replasman tedavisi için kullanılan ilaçlar statinler, antioksidanlar, bifosfanatlar kolorektal kansere karşı koruyucu etkilere sahiptir.

 

Tedaviniz hakkında herhangi bir karar vermeden önce doktorunuza danışın.

 

Önceki BlogTüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)
Sonraki BlogKolorektal Kanserlerde Klinik, Tanı ve Evreleme