DOÇ. DR. OSMAN CİVİL

Kolorektal Kanser

Cerrahi Onkoloji

Obezite Cerrahisi

Fıtık Cerrahisi

KOLOREKTAL  OBEZİTE  FITIK

Doç. Dr. Osman Civil

 

Kolorektal Kanser Nedir?

Kolorektal Kanser Nedir?

Kolorektal kanserler oldukça yaygın ve ölümcüldür. Kolorektal kanserlerin oluşmasında çevresel ve genetik faktörler etkilidir. Kolorektal kanser görülme sıklığı açısından erkeklerde üçüncü sırada iken kadınlarda ikinci sıradadır. Görülme sıklığı ve ölüm oranları açısından erkekler de kadınlara göre artış hızı daha fazladır.

Kolorektal Kanser Nedir?

 

Erken Başlangıçlı Kolorektal Kanser

Erken Başlangıçlı Kolorektal Kanser

Kolorektal kanserler genellikle ileri yaş hastalığı olarak bilinir. Dolayısıyla yaş kolorektal kanserler için başlı başına risk faktörüdür. Özellikle 40-50 yaşından sonra kolorektal kanser görülme insidansı artmaktadır. Daha sonra ki her 10 yılda bir insidansı artar.

Erken Başlangıçlı Kolorektal Kanser

 

Kolorektal Kanserlerde Risk Faktörleri

Kolorektal Kanserlerde Risk Faktörleri

Kolorektal kanserlerin gelişmesinde çevresel ve genetik faktörler önemli rol oynarlar. Kalıtsal geçişler ciddi artışlara sebep olsa da kolorektal kanserlerin çoğu ailesel olmaktan çok sporadik olarak gelişir. Bu risk faktörlerini değiştirilebilir risk faktörleri ve değiştirilemez risk faktörleri olarak sınıflandırılır.

Kolorektal Kanserlerde Risk Faktörleri

 

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

Tüp Mide Ameliyatı
(Sleeve Gastrektomi)

Tüp mide yani Sleeve Gastrektomi midenin ameliyatla bir tüp (boru) haline getirilmesidir. Ameliyatla midenin büyük bir kısmı geri dönüşü olmayacak şekilde çıkarılarak yemek borusunun devamı ve bağırsaklarla devam eden bir sistem haline getirilmesi tüp mide ameliyatıdır.

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

 

Mide Balonu Uygulaması

Mide Balonu Uygulaması

Mide balonu kişiye kilo verdirmek amacıyla uygulanan endoskopik bir yöntemdir. Mide balonu, morbid obeziteyi gideren bir işlem ya da obezite cerrahisinin alternatifi değildir. Mideye yerleştirilen ve içi 500-600 cc sıvıyla şişirilen balon ile bireyin daha az gıda tüketmesi amaçlanır.

Mide Balonu Uygulaması

 

Mide Botoksu Uygulaması

Mide Botoksu Uygulaması

Mideye Botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine Botilinum toksin enjekte edilmesi esasına dayanan bir yöntemdir. Bu protein, uygulandığı bölgenin sinirlerindeki elektriksel akımı durdurur ve bu sayede 4-6 ay süreyle kasların kasılmasını önleyerek mide boşalma süresi gecikir ve hastada iştah kaybı elde edilir.

Mide Botoksu Uygulaması

 

Kasık Fıtığı

Kasık Fıtığı

 • Fıtık, karın duvarında anatomik olarak zayıflık olan alanlardan dışarıya doğru bombeleşme olarak tanımlanabilir. Genellikle bombeleşen alana karın içi organlardan biri girebilir. En sık fıtık içinde olan yapılar bağırsaklardır.
 • Kasık Fıtığı Tedavisi

Göbek Fıtığı

Göbek Fıtığı

 • Göbek çukuru veya çevresinde şişlikle karakterize tablodur. Genellikle ilk bulgu göbek çukurunun dışarıya doğru bombeleşmesidir. Buna ağrı ve yanma hissi eşlik eder. Kadınlarda daha sık görülür. Genellikle gebelik dönemlerinde ortaya çıkar. 
 • Göbek Fıtığı Tedavisi

Kesi Fıtığı

Kesi Fıtığı

 • Kesi yeri fıtıkları ameliyat kesilerinin olduğu yerde oluşan fıtıklara verilen isimdir. Tıbbi litaratürde insizyonel herni olarak kullanılır. Cerrahi teknik yetersizliğine, yara enfeksiyonuna ya da hastaya ait yara iyileşmesine bozacak etkenlere bağlı olarak gelişebilir.
 • Kesi Fıtığı Tedavisi

Karın Duvarı Fıtıkları

Karın Duvarı Fıtıkları

 • Karın boşluğu içindeki organ ve dokuların karın duvarındaki zayıf bir noktadan geçerek çıkıntı yapmasıdır. Karın duvarı fıtıkları, karın duvarı kaslarını zayıflaması ve karın içi basıncının artması sebebiyle, karın duvarındaki zayıf bölgelerden organ ve dokuların protrüde olmasıyla oluşur.
 • Karın Duvarı Fıtıkları

Epigastrik Herni

Epigastrik Herni

 • Epigastrik Herni karın duvarının epigastrik bölgesinde yani göbekten yaklaşık 5-10 cm üst kısımda ortaya çıkan fıtık çeşididir. Genellikle yağ veya bağırsak içeren çıkıntıyla karakterizedir.
 • Epigastrik Herni

Parastomal Herni

Parastomal Herni

 • Parastomal herniler herhangi bir sebeple stoma (kolostomi, ileostomi veya üroostomi) açılmış hastalarda, stoma kenarından fıtık oluşmasıdır. Parastomal herniler aslında özel bir insizyonel herni (kesi yeri fıtığı) hernidir.
 • Parastomal Herni

 

Hasta Yorumları

Hasta Yorumu - Gökhan Bey

Gökhan Bey

Gökhan bey Almanya’dan mide balon uygulaması için geldi. İşlemini başarıyla gerçekleştirdik.

Hasta Yorumu - Ahmet Bey

Ahmet Bey

Ahmet abim teşekkür ziyaretine gelmiş. 9 ay önce ameliyatını yapmıştık. Onkolojik tedavilerini tamamladı. Herşey yolunda kontrollerine devam ediyor. Bizim için bu ziyaret ve dudaklarından dökülen güzel cümleler hazların en büyüğü. Gülen yüzün solmasın Ahmet abim!

Hasta Yorumu - Meltem Hanım

Meltem Hanım

Uzun süre diyet deneyen ancak istediği kilolara inemeden hastamıza başarılı bir Sleeve gastrektomi ( tüp mide) ameliyatı yaptık. Ameliyattan sonra 3. gün evine gönderdik. Unutmayalım obezite sadece bir estetik problem değil çağın en büyük tedavi edilebilir hastalığıdır.

Hasta Yorumu - Ahmet Bey

Ahmet Bey

Ahmet beyle poliklinikte kalın barsak delinmesi tanısıyla 6 gün önce tanıştık. Cerrahi müdahalesini ve takiplerini tamamladık. Zorlu takip aşamasında düzeyli ve karşılıklı güvene dayanan içten bir dostluğumuz oldu. Güzel bir insanla kötü bir olay sonucu karşılaştık ama sonuç şifa ile bitti. Herkese sağlıklı günler dilerim. Tüm hekimlere de böyle güzel yüzlü pozitif hasta ve hasta yakınları dilerim.