Obturator Fıtık

Obturator Fıtık

 

Obturator Fıtık Nedir?

Obturator fıtık karın içinde bulunan organların obturator kanaldan sarkması sonucu ortaya çıkan nadir bir fıtık türüdür. Yaşlılarda ve kadınlarda daha sık görülür. Genellikle doğuştan gelen anatomik bozukluklar aşırı kilo, gebelik ve cerrahi müdahaleler gibi faktörlerle ilişkilidir. 

 

Obturator Fıtık Belirtileri ve Tanısı

Obturator bölge fıtıkları genellikle belirgin bir şişlik veya ağrı ile kendini göstermez. Semptomlar genellikle iç organlardaki basıncın artmasıyla ortaya çıkar ve ağrı, kasık bölgesinde rahatsızlık, cinsel ilişki esnasında ağrı gibi belirtiler içerebilir.  Tanısı fizik muayene, bilgisayarlı tomografi veya bazen de laparoskopi ile konulabilir. 

 

Obturator Fıtık Tedavisi 

Obturator bölge fıtıkları için cerrahi müdahale genellikle gereklidir. Cerrahi için açık veya laparoskopik yöntem seçilebilir. Tedavi edilmemiş obturator bölge fıtıkları diğer tüm fıtıklarda olduğu gibi strangülasyon (boğulma), enfeksiyon ve iç organlarda hasara yol açabilen ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle belirtiler fark edildiğinde ve tanı konulduğunda tedavi gerektirir.

 

Önceki BlogTüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)